NEWSLETTER

Kiosk. Pierwsza wystawa jaką w życiu zobaczyłem

Zapraszamy na pierwszą odsłonę długofalowego projektu Kiosk, który w założeniu twórców ma trwać wiecznie — Kraków 1-3 grudnia 2017, Plac Teodora Axentowicza.


…słowiański chram stoi na tle współczesnego ludzkiego osiedla. Jest nieco kanciasty i toporny, z oddali wabi światłem i wszystkim co niepotrzebne. Za ścianami z gazet, paczek papierosów, tanich perfum i batoników skrywa obecność, która ożywia jego wnętrze. W środku materializują się wieloświaty – alternatywne wersje rzeczywistości. 

Trwająca tam praca, wykonywana rytmicznie i stanowczo, powoduje ciągłe zmiany ekspozycji. Chram zaczyna wrzeć. Wyświetlane na zewnątrz obrazy towarzyszą nam w codziennych wędrówkach do innych, zdawałoby się ważniejszych punktów. Zmieniają się razem z nami, dopasowują się do naszej percepcji. Przyciągają nas błyszczącą farbą drukarską, uśmiechają się milionem uśmiechów i kokietują…Kiosk niczym pradawna, lecz naszpikowana niezrozumiałą dla nikogo techniką świątynia staje się przestrzenią spotkania przeszłości z nieokreśloną wizją przyszłości. Owo zderzenie dwóch światów jest rezultatem wspólnej demiurgicznej obsesji czworga towarzyszy dorosłych gier i zabaw. Łączą ich wspomnienia z dzieciństwa, które naznaczyło przecież wszystkie wybory: ideologiczne, estetyczne, miłosne i seksualne, ale także deliryczne obrazy jutra, w których apokaliptyczne męki ukazują się na zmianę z utopijnymi rozkoszami. Kiosk jest elementem świata, a jednocześnie światem w pigułce. Mitem o narodzinach i proroctwem zagłady. To, co kiedyś zostało zassane przez małe okienko do jego wnętrza, dziś wywlekane jest na zewnętrz. Teraz zwycięża karnawał, a blaszana świątynka kusi jak kwiat paproci.

…dla mnie kiosk był pierwszą wystawą jaką w życiu zobaczyłem/am.

Kiosk. Pierwsza wystawa jaką w życiu zobaczyłem
1-3 grudnia 2017, czynne: 16.00-22.00
Plac Axentowicza
Kraków

kioskarze: Marta Antoniak, Tomek Baran, Mateusz Kula, Michał Zawada
kurator: Paweł Brożyński
organizator: Fundacja SPLOT
patronat medialny: Notes Na 6 Tygodni

www.superkioskarze.pl 

projekt dofinansowany przez Miasto Kraków